Beslenme Ve Akne İlişkisi

Süt ve süt ürünleri akneye eğilim gösterebilen cilt görünümüne sebep olabilir mi?

Süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin akneye eğilimli cilt görünümünü tetiklediği kanıtladı. İnek sütünün için Kazein proteini bulunur. Kazein sebum üretimini artırabiliyor.  Süt ürünlerini biraz azaltıp cildin üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Bu deneyin sonucunu cilt üzerinde ancak 1 ay içinde görebilirsiniz. Cilt görünümünde problemler varsa süt ürünleri tüketimini azaltmayı deneyebilirsin.

Çikolata siyah noktaya sebep olabilir mi?

Hayır, herkesin cildi farklıdır, eğer çikolatanın cildinde bir takım problemlere sebep olduğunu düşünüyorsan yemekten kaçınmalısın. Çikolatanın cilt görünümde problemlere sebep olduğuna dair araştırmalara dayalı bir kanıt bulunmuyor.  Aksine  çikolatanın içinde bolca antioksidan bulunmaktadır!

Pasta ve tatlılar cilt bozukluklarını tetikler mi?

Yapılan araştırmalar yüksek glisemik indekse sahip yani kan şekerini aniden yükselten yiyeceklerin akneye eğilimli cilt görünümüme sebep olabileceğini söylüyor.

Tavsiye olarak tahıl ve baklagiller gibi bol lifli yiyecekleri şeker ve beyaz unlu yiyeceklere tercih etmenizi öneriyorum.

Çok fazla su içmek akneye eğilim gösterebilen cilt görünümünü azaltır mı?

Su içmek tüm vücudun sağlığı için gereklidir, ancak su içince gözeneklerin temizlenip akne oluşumunu engellediğine dair bir kanıt bulunmuyor. Su içmek tüm vücudun işleyişini düzenlediğinden elbette cilt üzerinde olumlu etkisi  bulunuyor.  Rutin bakımınıza ayda bir kez profesyonel cilt bakımını eklemeniz mutlaka cildin sağlıklı görünüme kavuşmasına destek olacaktır. 

Balık yağı cilde iyi gelir mi?

Haftada 2 kez somon veya ton balığı yemeyi deneyin. Eğer balık tüketemiyorsanız, ceviz de çok iyi bir besin kaynağıdır.

Vitamin ve mineraller akneye eğilim gösterebilen cilt görünümünün azalmasına yardımcı olabilir mi?

Akneye eğilimli cilt probleminin temeli hormonaldir, vitamin veya mineral eksiklikleriyle alakalı değildir. Ama sağlıklı,bol sebze ve meyve içeren bir diyet vücudun deteksuna destek olacağından,cildin  temizlenmesine yardımcı olup akneye eğilimli cilt görünümünün azalmasında etkili olabilir. Meyve ve sebzeler bolca antioksidan içeriri. Problemlere karşı savaşmaya yardımcı olan kaynaklardan biridir. 

Pizza ve patates kızartması gibi yağlı yiyecekler akneye eğilim gösterebilen cilt görünümüne sebep olabilir mi?

Genel olarak akneye vücuttaki fazla yağların gözenekleri kapatması neden olabilir.  Yani  pizza ve patates kızartması doğrudan akneye eğilimli cilt görünümüne sebep olmayabilir ama bu yiyecekleri ölçülü yemekte fayda vardır.

Alkol cilt kusurlarına sebep olabilir mi?

Hayır, alkol tüketiminin akneye eğilimli cilt üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak damar genişlemesine neden olduğundan ciltteki kızarıklıkları arttırdığı ve vücutta susuzluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden alkol de ölçülü alınmalıdır.

Sağlıklı cilt sağlıklı organların habercisidir.  Su için ve beslenme düzeninizi bir uzman eşliğinde oluşturun. Cilt bakımı konusunda bana ulaşabilirsiniz.   Whatshap 0533 4292820

Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.