Canım Ellerime Nasıl Bakım Yapıyorum ?

Her nasırın sıkı çalışmanın sonucu olduğunu bilsek bile! Birinin elini sıkmak için uzattığınızda kuru veya çatlamış bir el konusunda bence çok büyük bir mazeret yoktur. Kendimizi sevmek, kendimize iyi bakmaktan da geçiyor..

Canım ellerime nasıl bakım yapıyorum ? https://www.instagram.com/p/CCCLavSBczC/

Sabah akşam nemlendiriyorum. Ve ihtiyaç duydukça tırnak kenarlarım için sarı kantaron yağı kullanıyorum. Peki, sorunlu bir el derisi için pratik çözümler var mı, derseniz. Elbette, daha yumuşak ve estetik ellere sahip olmanız ve koruyarak öyle kalmanıza yardımcı olacak bir kaç tüyo vereceğim.

Çatlak ve Nasırlı Eller

Özellikle cildiniz kuru bir yapıya sahipse onu nemlendirmek ile işe başlamak lazım. Ancak eğer geç kaldıysanız ve derinizde çatlamalar başladı ise; yoğun bir formüle ihtiyacınız olacaktır. Geceleri bolca kremi sürerek pamuklu bir eldiven giyerek uyuyabilir. Yada bildiğiniz bir kozmetik firmasından el maskesi alarak haftada bir kullanarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Kremi sürmeden yada el maskesini kullanmadan önce ince bir kat sarı kantaron yağı destekleyici olacaktır.

Ellerde Lekelenme Problemi

Derimizin pigmenti yaş aldıkça değişir.

Pigmentlerin yaşla beraber üretimleri değişir. Ellerinizi şiddetli UV ışınlarıyla sık temasta bırakılmışsa, deterjan ve kazıyıcı kimyasallarla sık temas etmişse el derileri lekelenmeye daha müsait hale geliyor. Bergamut gibi narenciye içerikleri güneşle temas ettiğinde deride leke oluşturabiliyor, yani ellerinize kolonya benzeri parfüm veya kozmetik sürerek güneşe çıkmamanız gerekiyor. Yüz için kullanılan leke serumları el derisi üzerinde de kullanılabilir. SPF içeren el kremleri tercih edebilirsiniz. El peelingi işe yarayabilen sistemlerdendir.

Peeling – Serum ve Krem üçlüsü ile günbegün deriniz üzerindeki lekeler temizlenecektir. Daha hızlı işlem için bir cilt bakım uzmanını ziyaret edin.

Haftada bir peelling ve her akşam serum krem yapmanız gerekir. Gün içinde SPF içerikli kremi birkaç kez sürün. Etki için 2 hafta bekleyin.

Etkili Bir El Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amaç sağlıklı ciltleri korumaktır. Ellerin sağlıklı derisini korumak için;

  • Eldivensiz temizlik yapmayın.
  • UV ışınlarıyla direkt temastan kaçının.
  • Bir tane lavabonuzun yanında pompalı el kreminiz olsun.
  • Bir tane çantanızda mini boyu el kreminiz olsun.
  • Her elinizi yıkadığınızda kreminizi kullanın.
  • İçerisinde SLS bulunan, şu umumi tuvaletlerde kullanılan, içerisi sentetik kimyasal dolu pembe sıvı el sabunlarını kullanmayın.
  • Zeytinyağlı sabun kullanabilirsiniz.
  • Klor, SLS, fosfat, petrokimyasal, formaldehit gibi zehirli maddeler içeren temizleyiciler cildinizi bozar ve kan dolaşımınıza da katılır. Sonra dermatit egzama gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.
Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.