Havuç Suyu ve Cildinize Faydaları

Yazılarımda her zaman güneşten cildinizi korumanızı yazıyorum. Erken yaşlanmanın ve deri hastalaıklarından korunmak için gerekli! Bana genellikle doktorların güneşte 15 dakika kalınması gerektiği ile ilgili dönüşler oluyor. Bu konuya bir açıklık getirelim. Elbette D vitamini sentezi için güneşe ihtiyacımız var. Ancak yüzünüzü koruyarak, 15 dakika yarım bacak ve yarım kol güneşlenmeniz yeterlidir. Hele yaz aylarından öğleden sonra yapmanız daha uygundur, öğle saatlerinde güneşin en yakıcı olduğu dönemi lütfen seçmeyin.

Peki, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için neler yapabilirsiniz? Elbette güneş kremi önemli ve önceki yazılarımda güneş kreminizi nasıl seçmeniz gerektiğine dair bilgilendirmeler yaptım. O yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Ancak bunun yanısıra Havuç Suyu kürüde koruyucu etkiye sahiptir. Takviye kullanabilirsiniz.

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç, cildinizi güneş yanığına karşı koruyan tonlarca karotenoid içerir.

Havuç suyu karaciğerinizin işleyişini geliştirir ve vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir karaciğer sağlıklı bir cilt için de önemlidir.

Havuçlarda bulunan yüksek karotenoid seviyeleri, servikal, meme ve kolon gibi belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Havuçlar , kolesterole  bağlanan ve daha sonra vücudun atık olarak dışarı atılmasına yardımcı olan çok miktarda çözünür lif içerir.

Havuçlar, gözünüzün korunmasında hayati önem taşıyan beta-karoten formunda çok miktarda A Vitamini içerir.

Günlük olarak havuç suyu içmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu antioksidanların çoğunu verebilir. Bu antioksidanlar serbest radikal hasarını önlemeye ve iltihaplanmaların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Havuçlar çok miktarda A vitamini içerdiğinden, cildinizi kuruluktan ve sedef hastalığı gibi hastalıklardan korumanıza yardımcı olur. Cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur ve yara izlerini ve lekeleri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Havuç, vücudunuza aktif bir yaşam tarzı yaşamak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamada hayati önem taşıyan Demir içerir.

Havuç, diş çürümelerini ve boşluklarını önlemeye yardımcı olan önemli antibakteriyel özelliklere sahip bazı mineraller içerir ve ayrıca lekeleri çıkararak dişlerinizi daha beyaz hale getirebilir.

 Yüksek miktarda beta karoten nedeniyle havuçlar cildin genç kalmasına yardımcı olur ve kırışıklıkları önlemede harikadır.

Hergün havuç suyu içmek cilt renginizin geçici olarak renk değişikliğine yol açabilir. Bu sebeple bir haftalık kürden sonra size tavsiyem haftada 1 defa havuç suyuna devam etmenizdir yada zencefil,elma gibi meyveler ile karıştırarak ihtiyacınız olanı azar azar almak diyebiliriz.

Güneş koruması için içeriğinde inanılmaz faydalı vitaminler taşır. Akşam yemeğinden yarım saat sonra içmeniz en faydalı dönemdir diyebiliriz. Ancak önemli olan içmek tabi, sabah saatleri sizin için daha uygunsa öyle yapın.

Vitamin ve minerallar açısından en faydalı meyvelerden biridir. Ben cildinizi korumanız ve beslemeniz için kürü uygulamanızı öneriyorum. İçeriğinde;  689 mg potasyum, 20 mg C vitamini ile birlikte 0,217 mg B1, 0,512 mg B6, 2,256 mcg A, 36,6 mcg K vitamini var.

Herşeyi dozunda almalısınız, çok içerek hemen iyi bir şekilde bronzlaşmak gibi bir özelliği yok.. Ancak içeriğindeki vitamin ve mineraller güneşin zararlı etkilerinden bir nebze korumaktadır.

Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.