HIFU Nedir?  Hıfu Güvenli Midir?

Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU), cilt sıkılaştırma işlemlerinde yeni bir tedavidir. Genellikle kullanıcılar tarafından yüz gerdirme işlemlerinde ağrısız bir çözüm olduğu için tercih edilmektedir. Kolajen üretimini teşvik etmek için ultrason enerjisi kullanır, bu da daha sıkı bir ciltle sonuçlanır.

HIFU en yaygın olarak tümörlerin tedavisinde kullanılmasıyla bilinmektedir. HIFU’nun estetik kullanım için bildirilen ilk kullanımı 2008 yılında olmuştur.

Kaynak; High-Intensity Focused Ultrasound for the Treatment of Wrinkles and Skin Laxity in Seven Different Facial Areas – PMC (nih.gov)  

HIFU daha sonra 2009 yılında kaş kaldırma için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Cihaz ayrıca 2014 yılında üst göğüs ve boyun çizgisindeki dekolte çizgileri ve kırışıklıkları iyileştirmek için FDA tarafından onaylanmıştır.

Birkaç küçük klinik çalışma HIFU’nun yüz germe ve kırışıklıkları düzeltme kullanabilinir  güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir.  İnsanlar tedaviden birkaç ay sonra ameliyatla ilişkili riskler yaşamadan vücutlarında olumlu  sonuçları görebilmişlerdir.

Prosedür genel yüz gençleştirme, kaldırma, sıkılaştırma ve vücut şekillendirme için de kullanılsa da, bunlar HIFU için “etiket dışı” kullanımlar olarak kabul edilir, yani FDA HIFU’yu bu amaçlar için henüz onaylamamıştır.

Bu tür bir prosedür için kimin en uygun olduğunu bulmak için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulacaktır. Şimdiye kadar, HIFU’nun, özellikle ameliyatla ilişkili riskleri ve iyileşme süresini istemeyen genç insanlarda yüz gerdirmenin yerini alabilecek umut verici bir tedavi olduğu görülmüştür.

HIFU İle Estetik Güzelliğinize Kavuşun

HIFU, yüzeyin hemen altındaki cilt katmanlarını hedeflemek için odaklanmış ultrason enerjisi kullanır. Ultrason enerjisi dokunun hızla ısınmasına neden olur.

Hedeflenen bölgedeki hücreler belirli bir sıcaklığa ulaştığında hücresel hasar görürler. Bu durum mantığa aykırı gibi görünse de, hasar aslında hücreleri cilde yapı sağlayan bir protein olan daha fazla kolajen üretmeleri için uyarır.

Kolajendeki artış ile ciildin daha sağlıklı ve genç görünümü ile sonuçlanır. Yüksek frekanslı ultrason ışınları cilt yüzeyinin altındaki belirli bir doku bölgesine odaklandığından, cildin üst katmanlarına ve bitişik soruna zarar vermez.

HIFU herkes için uygun olmayabilir. Genel olarak, prosedür en iyi hafif ila orta derecede cilt gevşekliği olan 30 yaşından büyük kişilerde işe yarar.

Foto yaşlanmış cildi veya yüksek derecede gevşek cildi olan kişilerin sonuçları görmeden önce birkaç aya i ihtiyacı olabilir.

HIFU, hedef bölgede enfeksiyon ve açık cilt lezyonları, şiddetli veya kistik olan kişiler için önerilmez.

Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrasonun faydaları

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne (ASAPS) göre, HIFU ve diğer cerrahi olmayan yüz germe alternatifleri son birkaç yılda popülaritede büyük bir artış göstermiştir. Gerçekleştirilen toplam prosedür sayısı 2012 ile 2017 yılları arasında yüzde 64,8 artmıştır.

HIFU’nun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok estetik faydası vardır:

 • Kırışıklık azaltma
 • Boyundaki sarkık derinin sıkılaştırılması (bazen hindi boynu olarak da adlandırılır)
 • Yanakların, kaşların ve göz kapaklarının kaldırılması
 • Çene hattının belirginleştirilmesi
 • Dekolte sıkılaştırma
 • Cildi pürüzsüzleştirmek

Çalışma sonuçları umut verici. 32 Koreli kişiyi kapsayan 2017 tarihli bir çalışma , HIFU’nun 12 hafta sonra yanakların, alt karın bölgesinin ve uylukların cilt elastikiyetini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.

Kaynak; Efficacy and safety of non‐invasive body tightening with high‐intensity focused ultrasound (HIFU) – Ko – 2017 – Skin Research and Technology – Wiley Online Library  

93 kişinin katıldığı daha büyük bir çalışmada, HIFU ile tedavi edilenlerin yüzde 66’sı 90 gün sonra yüzlerinin ve boyunlarının görünümünde bir iyileşme algıladı.

Hıfu İle Yüz Gerdirme İle Yüz Ameliyat Arasındaki Farklar

Maliyeti bir tarafa bıraksak bile ameliyatlarda yaşanan  kanama, enfeksiyon, kan pıhtıları, ağrı veya yara izi riskleri dahi Hıfu ile yüz gerdirme işleminin tercih edilmesini sağlıyor. 

Sonuçta maliyet, tedavi edilen bölgeye ve coğrafi konumunuza ve istenen sonuçları elde etmek için gereken toplam seans sayısına bağlı olacaktır.

HIFU nasıl bir his verir?

HIFU prosedürü sırasında hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazı insanlar bunu küçük elektrik darbeleri veya hafif bir diken hissi olarak tanımlar.

Tedaviden hemen sonra hafif kızarıklık veya şişlik yaşayabilirsiniz, bu durum önümüzdeki birkaç saat içinde yavaş yavaş gerileyecektir.

Yüz prosedürü için HIFU

HIFU prosedüründen önce özel bir hazırlık gerekmez. Tedaviden önce hedef bölgedeki tüm makyaj ve cilt bakım ürünlerini çıkarmalısınız.

Randevunuzda sizi şunlar bekler:

 • Bir doktor veya estetisyen önce hedef bölgeyi temizler.
 • Başlamadan önce topikal bir anestezik krem uygulayabilirler.
 • Doktor veya teknisyen daha sonra bir ultrason jeli uygular.
 • HIFU cihazı cilde karşı yerleştirilir.
 • Doktor veya estetisyen  ultrason görüntüleyici kullanarak cihazı doğru ayara ayarlar.

Ultrason enerjisi daha sonra hedef bölgeye yaklaşık 30 ila 90 dakika boyunca kısa darbeler halinde verilir.

Ek tedavilere ihtiyaç duyulursa, bir sonraki tedaviyi planlayacaksınız.

 • Ultrason enerjisi uygulanırken ısı ve karıncalanma hissedebilirsiniz. Rahatsız edici ise bir ağrı kesici ilaç alabilirsiniz.
 • İşlemden hemen sonra eve gitmekte ve normal günlük aktivitelerinize devam etmekte özgürsünüz.

Yüz için HIFU tedavisinin yan etkileri

 • HIFU, eğitimli ve kalifiye bir profesyonel tarafından uygulandığında çok güvenli kabul edilir.
 • Bu tedavinin en iyi yanı, sağlayıcının ofisinden ayrıldıktan hemen sonra normal aktivitelerinize devam edebilmenizdir. Hafif bir kızarıklık veya şişlik oluşabilir, ancak hızla azalması gerekir. Tedavi edilen bölgede hafif bir karıncalanma hissi birkaç hafta devam edebilir.
 • Nadiren geçici uyuşukluk veya morarma yaşayabilirsiniz, ancak bu yan etkiler genellikle birkaç gün sonra geçer.

ÖZET

HIFU, yüz cildini sıkılaştırmak için güvenli, etkili ve noninvaziv bir prosedür olarak kabul edilir.

Cerrahi yüz germeye göre avantajlarını inkar etmek zordur. Kesi, yara izi ve gerekli dinlenme veya iyileşme süresi yoktur. HIFU ayrıca yüz gerdime ameliyatlarından çok daha ucuzdur.

Çoğu kişi, son tedavilerinden üç ay sonra tam sonuçları görür.

Hızlı, ağrısız ve noninvaziv bir tedavi arıyorsanız, HIFU cerrahi yüz germeye kıyasla mükemmel bir seçenektir.

HIFU yaşlanma için mucizevi bir tedavi değildir. Prosedür, hafif ila orta derecede cilt gevşekliği olan hastalar için en uygunudur ve doğal yaşlanma süreci devam ettikçe prosedürün bir ila iki yıl içinde tekrarlanması gerekebilir.

Daha şiddetli cilt sarkmaları ve kırışıklıkları olan daha yaşlı biriyseniz, HIFU bu cilt sorunlarını ortadan kaldıramayabilir. Ancak kesinlikle hafifletecektir. 

Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.