İri Gözenekli ve Siyah Noktalı Ciltler İçin Tavsiyeler

İri gözenekli bir cilt yüksek ihtimalle ailenizde genetikten ötürüdür. Genetik bir yatkınlığınız varsa kendi çabanız ile kozmetik kullanarak gözenekleri küçültemezsiniz. Elbette bir uzmandan destek alırsanız; kimyasal peelingler küçülmesine yardımcı olur.

Kendi cildinizi en iyi siz tanırsınız; eğer zaman içerisinde gözeneklerinizde bir irileşme söz konusu oldu ise mutlaka bunun sebepleri vardır;

Gözenek bildiğiniz gibi yağ salgılarının yüzeye çıkması ile oluşan küçük kanalcıklardır. Bunu azaltmanız gözeneklerinizin irileşmesinin önüne geçebilir. Yani deri altında fazla yağ üretimini azaltarak gözeneklerin irileşmesinin önüne geçebilir ve daha duru bir cilt görüntüsüne kavuşabilirsiniz.

Yağ Salgısı Neden Artar;

Hamilelik, düşük, ergenlik, hormonları tetikleyen ilaçlar gibi hormanal değişimler yağ salımınızı arttırabilir. Ve bazen bilinçsizçe cildi kazıyan içerikte ürünler kullanılması etken olabilir.

Peki iri gözenekleriniz genetik değilse bununla nasıl baş edebilirsiniz?

İri Gözenekli ve Sivilceli Cilt Sabah-Akşam Rutini

  • Temizleme
  • Tonikleme
  • Eksfolyan (Gözenek Serumu ; içeriğinde AHA/BHA olmalı)
  • Dengeleyici Nemlendirici

İri Gözenekli ve Sivilceli Cilt Haftalık Rutini

Yağlı ciltlere uygun peeling ve maske kullanımını haftada 2 kez yapmanız yeterlidir.

Peki bu tarz bir cilde sahip kişiler ne tarz güneş koruyucu kullanmalı. Güneş yağ salgısını tetikler, benim gibi kuruya doğru normal ciltler için ideal birşey olsada eğer cildiniz gözenekli ve sivilceli ise kesinlike Mart ve Ekim ayları arasında yağsız bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Gözenekli Cilt

Yağlı ciltlere önerim, bakımı evde yapmanızın yanısıra en az 15 günde bir cildinize derin temizlik yapılması için bir uzman başvurmanız yönündedir. Cildiniz normal rutinine girene dek seanslar sık yapılabilir. Sonrasında uzman ile birlikte koruyucu bakım konusunda karar verebilirsiniz.

Bir bakım uzmanına gidecek bütçeye sahip değilseniz ve siyah noktalar daha çok T bölgenizde ise; siyah nokta sökücü olarak satılan ve soyulan maskelerden kullanabilirsiniz. Haftada iki kez istikrarlı devam etmek önemlidir.

Tüm bu önerilerin etkili olabilmesi için mutlaka sabah-akşam rutininize sadık kalmanız gerekir. Her zaman söylediğim gibi adım adım dünden daha iyi bir cilde sahip olmak mümkün. Özellikle kolejen takviyeleri ve gelişen kozmetik sektörü düzenli kullanımda sizlere bebek cildine sahip olma şansını verecektir.

Whatshap’tan Danışmanlık İçin Ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.