Sağlıklı Cilt İçin 5 İpucu

Yoğun cilt bakımı için zamanınız olmayabilir. Temel bilgileri kullanarak hala kendinizi şımartabilirsiniz. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinizi doğal yaşlanmayı geciktirebilir ve çeşitli cilt problemlerini önleyebilir. Beş ipucu hazırladım.

Kendinizi güneşten koruyun.

Cildinize dikkat etmenin en önemli yollarından biri güneşten korumaktır. Ömür boyu güneşe maruz kalma, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir ve cilt kanseri riskini artırabilir.

Güneş Kremi

Gölge Yerleri Tercih Edin

Koruyucu giysiler giyin.

Sigara İçmeyin

Sigara içmek cildinizin daha yaşlı görünmesine yol açar ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara içmek cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildi daha soluklaştırır. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerinin cildini tüketir.

Sigara içmek ayrıca cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri – teneffüs ederken dudaklarınızı takip etmek ve dumanı dışarıda tutmak için gözlerinizi kısmak gibi – kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Buna ek olarak, sigara içmek yassı hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için doktorunuzdan ipuçları veya tedaviler isteyin.

Cilt Bir Organ Hoyrat Davranmayın

Günlük temizlik ve tıraş cildinize zarar verebilir. Nazik tutmak için:

  • Banyo süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizin üzerindeki koruyucu tabakayı da götürür.  Banyo veya duş zamanınızı sınırlandırın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.
  • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü temizleyeciler cildinizin koruma tabakasına zarar verebilir. Cilt tipinize uygun ürün kullanın.
  • Dikkatlice tıraş edin. Cildinizi korumak için, tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel uygulayın. Kılın uzadığı yönde tıraş edin, ona karşı değil.
  • Kurulayın. Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra, cildinizde bir miktar nem kalacak şekilde cildinizi bir havluyla hafifçe silin veya kurulayın.
  • Kuru cildi nemlendirir. Cildiniz kuruysa, cilt tipinize uyan bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF içeren bir nemlendirici düşünün.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir diyet en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler yiyin. Bol miktarda su içmek cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

Stresi Yönetin

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir ve akne kırılmalarını ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı cildi – ve sağlıklı bir ruh halini – teşvik etmek için stresinizi yönetmek için adımlar atın. Yeterli uyku alın, makul sınırlar belirleyin, yapılacaklar listenizi güncelleyin ve hoşunuza giden şeyleri yapmak için zaman ayırın.

 

Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.