Vücut Bakımı İçin Rutin

Hijyen ve vücut bakımı, genel olarak sağlık ve esenliğin anahtarıdır. Kaliteli cilt ürünleri, vücut cildinizi temizlemenize ve onu güneş, sıcak ve soğuk iklimler gibi zararlı dış etkenlerden korumanıza yardımcı olur. Ayrıca tahriş olmuş cildi yatıştırmak ve yaşayabileceğiniz cilt problemlerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Cilt için iyi bir güzellik rutini, doğal dengesini geri kazanmasına ve sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olur.

Vücut Temizliği

Derinlemesine temizlik, etkili cilt tedavisinin ilk adımıdır. Temizleme, cildi temiz ve sağlıklı tutmak için kiri, sebumu, teri ve diğer kalıntıları giderir.

Vücudu temizlemenin temel nedeni, cildi temiz ve sağlıklı tutmak için kir ve terden arındırmak ve hoş olmayan vücut kokularının önüne geçmektir. Duşlar ve banyolar da genel refahımızda önemli bir rol oynayarak yenilenmiş, canlanmış ve rahat hissetmemize yardımcı olur.

Günümüzün aktif yaşam tarzıyla birlikte güçlü bir hijyen bilinci, temizlik sıklığını artırmıştır. Suya aşırı maruz kalma, agresif temizlik ürünleri cildi kurutabilir ve bariyer işlevini zayıflatabilir. Aşağıdaki temizleme ipuçları cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur:

  • Banyo Süresini ve Su Sıcaklığını Azaltın: Sıcak su ve uzun banyolar veya duşlar ciltteki yağları uzaklaştırır.
  • Cilt dostu bir temizleyici seçin.
  • Nem tutmak için cildi ovalamak yerine şunu hatırlayın yağ bazlı ürünler en çok nemli cilde uygulandığında etkilidir.
  • Temizledikten sonra iyice nemlendirin.

Uygun bir temizleyici nasıl seçilir ?

Şu özelliklere sahip bir vücut temizleyici seçin:

  • cilde karşı naziktir ve kurutmaz
  • sağlıklı cildin pH değerine karşılık gelen pH değerine sahiptir
  • lipid bileşenleri içerir. Bu sadece kaybedilen lipitleri telafi etmekle kalmaz, aynı zamanda temizlik sırasında daha az lipidin dağılmasını sağlar.
  • cilt tipi ve özel ihtiyaçları için formüle edilmiştir
  • iyice test edilmiş ve hassas cilt ile mükemmel uyumlu olduğu görülen ürünler tercih edin.

Cildin bariyer işlevi zarar gördüğünde hassasiyeti artar ve kuruluğa , enfeksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara daha yatkın hale gelir ..

Vücudu Nemlendirme

Cilt ürünleri cildi nemlendirir ve yeniler, su kaybını önler. Cildi nemlendirmek sadece su içeriğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda korur ve doğal pullanmayı (ölü hücreleri kaybetme süreci) uyararak hoş pürüzsüz ve yumuşak bir cilt hissi bırakır.

Besleyici ve nemlendirici ürünler, belirli cilt problemlerini çözmek ve tedavi etmek için de kullanılabilir. Örneğin, çok kuru cilt, bariyer işlevinin bozulmasından kaynaklanır. Cilt ürünleri, eksik lipitleri geri kazandırarak ve onu yenileyerek bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Nemlendirmelisiniz?

Temizlenmiş cilt aktif bileşenleri daha fazla emebildiği için besleyici ve nemlendirici ürünler temizlendikten sonra uygulanmalıdır. Banyodan sonra düzenli nemlendirme, cildin sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Şu özelliklere sahip bir vücut nemlendiricisi seçin:

Özel cilt tipinize göre formüle edilmiş
Atopik Dermatit gibi sahip olabileceğiniz belirli sorunları çözen
kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve hassas cilt ile mükemmel uyumlu olan ürünler tercih edilmelidir.

Vücudunuzu Koruma

Güneş ışığının vücut üzerinde birçok olumlu etkisi vardır:
Canlılığımızı artırır ve sağlığımızı iyileştirir, dolaşımı ve metabolik süreçleri destekler ve D Vitamini üretimini uyarır.Ancak buna sadece küçük dozlarda ihtiyacımız var.

UV ışınlarına aşırı maruz kalma, erken cilt yaşlanmasının başlıca nedenidir ve cilt kanserinde patolojik değişikliklere yol açabilir – en kötü durumda cilt kanseri. UV ışınlarına maruz kaldığında vücudu korumak için Güneş Koruma Faktörü (SP) içeren bir krem ​​veya losyon uygulanması kesinlikle önerilir.

Please follow and like us:

Hüsna Suzan Kaygusuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.